Reklam
  • Reklam
Akıncı: Ocak ayı Kıbrıs için hayati bir dönem..

Akıncı: Ocak ayı Kıbrıs için hayati bir dönem..

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı Brüksel’deki temasları çerçevesinde Avrupa ve Avrasya İşleri’nden Sorumlu Amerika Dışişleri Bakan Yardımcısı Victoria Nuland, Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz ve Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası’ndan Sorumlu Yüksek Temsilcisi ve Avrupa Komisyonu Başkan yardımcısı Federica Mogherini ile görüştü..

Reklam
07 Aralık 2016 - 10:42
Reklam

 

Akıncı Brüksel temasları çerçevesinde Anadolu Ajansı’na değerlendirmelerde de bulundu.

Temasları sırasında Kıbrıs’ta gelinen son aşamayı değerlendirdiklerini belirten Akıncı, artık bir yol haritası olduğunu anımsattı ve temasları sırasında gelinen noktanın önemini vurguladığını söyledi.

Cumhurbaşkanı, görüşmeleri sırasında ayrıca, Kıbrıslı Türklerin öteden beri var olan kararlılıklarını, çözüm isteyen Kıbrıs Türk Halkı’nın haklarını sonuna kadar koruyan ancak aynı zamanda diğer toplumun da birlikte ortaklık yapacağı haklarını görmezden gelmeyen görüşlerini izah ettiklerini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Akıncı, görüşmelerde, Kıbrıs Türk Halkı’nın eşitliği, özgürlüğü ve güvenliğinin bir çözüm için olmazsa olmaz unsurlar olduğunu ve bunun diğer toplum için de istendiğinin etraflı olarak anlatıldığını belirtti.

Akıncı “Bu şekilde çağdaş yaklaşımlarla konulara girdiğiniz zaman ve sadece kendinizin haklı olduğu noktaları değil ama kendinizin haklı olduğu noktaların altını ısrarla çizerken ve bu haklarınızı sonuna kadar savunacağınızı ortaya koyarken diğer toplumun da meşru haklarını görmezden gelmediğiniz zaman çok büyük anlayış görüyorsunuz. Ve konumunuzu, davanızı, düşüncelerinizi çok daha anlaşılır kılıyorsunuz. Sizi dinleyen üçüncü taraflar da size hak veriyorlar. Ben bunu bugünkü görüşmelerimde yaşadım” dedi.

“Kıbrıs Türk Halkı’nın en iyi şekilde temsil edildiği bu gibi platformlarda bundan sonra da sesimizi aynı kararlılıkla duyurmaya devam edeceğiz” diyen Akıncı, Ocak ayının Kıbrıs, Kıbrıs Türk Halkı ve genç kuşakların geleceği için son derece hayati bir dönem olduğunu vurguladı.

Akıncı, “Hem Kıbrıslı Türklerin siyasal yapısı içerisinde hem de Türkiye ile yakın istişare ve diyalog içerisinde artık sorunu elbirliği ile mutlu bir sonuca götürme gayreti içerisinde olacağız”.

Akıncı, Rum tarafının da aynı yaklaşımı sergilemesi temennisinde bulundu.

 

http://www.ekonomikibris.com

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kaner Şirketler Grubu, münhal açtı!..
Kaner Şirketler Grubu, münhal açtı!..
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 22 Eylül 2018
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 22 Eylül 2018