Reklam
  • Reklam
Akıncı: Müzakerelerde yeni süreç 7 Nisan’da başlayabilir!

Akıncı: Müzakerelerde yeni süreç 7 Nisan'da başlayabilir!

Cumhurbaşkanı Akıncı, İngiltere Dışişleri Bakanlığı Savunma ve İstihbarat Genel Direktörü Jonathan Allen’i kabulü sonrasında basına açıklamalar yaptı ve soruları yanıtladı. Müzakere süreciyle ilgili de konuştu. İşte detaylar...

Reklam
30 Mart 2017 - 14:09 - Güncelleme: 30 Mart 2017 - 15:25
Reklam

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, 2 Nisan Pazar akşamı Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile bir araya gelecekleri yemekte güven artırıcı önlemler konusunda atılmasını istedikleri adımları Anastasiadis’e  aktaracaklarını;  bundan sonraki yol haritalarının ne olacağını ele alarak,  önlerindeki dönemi planlayacaklarını söyledi.

7’Nisan’dan sonra resmi müzakere sürecinin başlayabileceğini düşünerek planlama yapılması gerektiğini ifade eden Akıncı, BM’ye de bundan sonraki süreçte daha fazla görev düştüğünü, mekik diplomasisinin artırılması gerektiğini, süreci en hızlı şekilde değerlendirmenin yolunun bu olduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanı Akıncı, İngiltere Dışişleri Bakanlığı Savunma ve İstihbarat Genel Direktörü Jonathan Allen’i kabulü sonrasında basına açıklamalar yaptı ve soruları yanıtladı.

Akıncı Rum Dışişleri Bakanı Kasulidis’in “Mecliste Elam’ın tuzağına düştük bu yanlıştı ve bu yanlışı düzeltmek gerekir, dolayısıyla bu yönde DİSİ Başkanı Neofiti’nun attığı adımlar doğrudur  onu destekliyorum”  dediğini hatırlattı.

Bunun doğru bir saptama olduğunu ve verilen desteklerle Liderlerin bir araya gelmesini sağlayacak adımlar atılmasının sağlandığını  ifade eden Cumhurbaşkanı Akıncı, 7 Nisan’da da bu adımların arkasının geleceğini  ve Enosis plebisitinin anılmasıyla ilgili yapılan yanlışın düzeltileceğini ifade etti.

Böylelikle yeniden müzakerelerin başlayabileceği yeni bir dönem açılacağını dile getiren Akıncı, bu yeni dönemin uzun bir zaman dilimi olmayacağını, Rum tarafını seçimlerin heyecanının şimdiden sardığını kaydetti.

Nisan ve Mayıs aylarının artık karar ayları olacağını kaydeden Akıncı, gidilecek köyün minarelerinin artık bu aylarda görülmesi gerektiğini söyledi.

Pazar akşamki yemekle ilgili bundan sonraki sürecin güven artırıcı önlemlere harcanacağı şeklinde yanlış algılamalar algılar olduğunu belirten Akıncı, iki  toplum arasında güvenin olamayışı ve bunun daha da zarar görmesinin kendilerine  rahatsızlık verdiğini, bu nedenle 2 yıl önce mutabakata vararak aldıkları kararların uygulamaya geçirilmesini  istediklerini,  bu yöndeki isteklerini yemekte Anastasiadis’e aktaracağını söyledi.

 

 

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kaner Şirketler Grubu, münhal açtı!..
Kaner Şirketler Grubu, münhal açtı!..
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 22 Eylül 2018
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 22 Eylül 2018