Reklam
  • Reklam
Akıncı: Kıbrıs Türklerinin müzakere gücü sıfırlanmaya...

Akıncı: Kıbrıs Türklerinin müzakere gücü sıfırlanmaya çalışıldı…

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, sonuçsuz kalan Mont Pelerin Zirvesi’nin ardından adaya dönüşünde açıklamalarda bulundu.

Reklam
22 Kasım 2016 - 23:46 - Güncelleme: 23 Kasım 2016 - 00:00
Reklam

Çağdaş ÖĞÜÇ

Akıncı Ercan Havalimanı'nda yaptığı açıklamasında müzakere sürecine değinerek, bundan sonra yaşanacak süreci de ele aldı.

Akıncı konuşmasına, Kıbrıs Türk halkına iyi haber veremeyecek olmasının üzüntüsü içinde olduğunu söyleyerek başladı .

Akıncı, müzakere süreci ile ilgili genel bir bilgi vererek, Mont Pelerin'de doğan ilginin Türkiye ve Yunanistan'ı da bu konuyu görüşmeye ittiğini ve yakın zamanda Tsipras ve Erdoğan'ın bir araya geleceğini belirtti.

"Kıbrıs Türklerinin müzakere gücü sıfırlanmaya çalışıldı"

Akıncı, Rum heyetin 5'li toplantıda son hali verilmesi gereken toprak konusunun işin başında Rum tarafı lehine sonuçlandırma çabası içine girdiklerini belirterek, Kıbrıs Türklerinin müzakere gücünün sıfırlanmaya çalışıldığını belirtti.

Akıncı, konuşmasında Kıbrıs Rum müzakere heyetini suçlayarak, "daha görüşmeye gitmeden, görüşmede murat ettikleri sonucu işin başında almayı hedeflediler" dedi.

5'li konferans tarihleri de konuşuldu

Mont Pelerin Zirvesi'nde 5'li konferansın tarihlerinin konuşulduğunu da ifade eden Akıncı, "Yunanistan'ın da gelmesi gereken toplantıya ön şartla geleceğinin açıklanması, çeşitli temasların yaşanmasına sebep oldu. Eide Yunanistan ve Türkiye ile telefon görüşmeleri yaptı. Uzun tartışmalar sonucunda Tsipras'ın Türkiye ile temaslarını yapması, ve ön şartsız olarak bu toplantıya geleceğini BM bize teyit etti" etti.

"Kıbrıs Türk halkının haklarını teslim etmeye gitmedik"

Akıncı sözlerine şöyle devam etti:

"Bize göre, gelinen noktada Rum tarafı haksız ve adil olmayan tavrı sürdürürken, Kıbrıs Türkleri için çok önemli konuları da elinde koz olarak en sona saklayabileceğinin hayalini kurmaktan çekinmedi. Bir yandan toprağı en sona bırakmak yerine, onu kendi lehine sonuçlandırmayı hayal ederken, Kıbrıslı Türklerin siyasal eşitlik taleplerinin karşılanacağı konuları bir kenara itmeye çalıştı.

Mülkiyette de önemli unsurların muğlak kalınmasını arzu etti. Böyle bir müzakere süreci olmaz. Rum tarafı, dönüşümlü başkanlık ve kararlara etkin katılım gibi konuları kabul etmeden, toprak ayarlaması sonucunda görmek istediği sonucu, daha ilk toplantıda son öneri olarak ortaya atmış ve bu yanlışta ısrar ederek bu olumsuzluğu yarattı!

Toprak en zor konulardandır. Toprak konusu şimdiye kadar yabanıların önümüze koyduğu bir konuydu. Oturup da Kıbrıslılar nasıl bölüşecek egzersizini ilk defa deniyoruz. Bunun da getirdiği ek sıkıntılar var.

Bu çalışmalara iyi niyetle gittik. Önemli adımlar da attık ama karşılığını göremedik. Rum tarafının toprak konusundaki aşırı istekleri, zirvenin sonuçsuz kalmasına sebep oldu. Müzakere etmeye gittik ama Kıbrıs Türk halkının haklarını teslim etmeye gitmedik".

"Haklarımıza saygı bekledik"

Akıncı, Kıbrıs Rum toplumun haklarına saygılı olurken, Kıbrıs Türk toplumunun haklarına da saygı duyulmasını beklediklerini ifade ederek, koşullar değiştikçe çözüm olanaklarının zorlaştığını ve 2004'teki yapının değiştiğini ve kendilerinin daha zor olanı yapmaya çalıştıklarını belirtti.

Akıncı, Perşembe günü Meclis'i bilgilendirecek

Akıncı, 2016 hedefinin çok yakınında olduklarını da belirterek, 2017'de potansiyel tehlikeler olduğunu ve tarih tehlikeye girip girmeyeceğinin önümüzdeki günlerde belli olacağını belirtti.

Akıncı halka da seslenerek "halkımız moral bozukluğu yaşamasın. Rum tarafı Mont Pelerin'de sergilediği tutumu değiştirmelidir" dedi.

Akıncı,şunları kaydetti:

"Yakın istişare içinde olduğumuz TC yetkilileri ile diyalog sürecek. Meclis Perşembe olağanüstü toplantıya çağrılacak. Haklarımızı koruyacak çözüm için uğraş verirken,  ev ödevlelrimizi de ihmal etmeyeceğiz. Biz iyi niyetli çaba ve hedefimizi sürdürmeye devam edeceğiz. Bu konuda Rum tarafının tavrının çok önemli."

"Suçlama oyununa girmedim"

Akıncı, bir buçuk yıldır suçlama oyununa girmediğini de ifade ederek, makul olmayanın, tavrını gözden geçirmesi gerektiğini belirtti. Tıkanıklığın sonucunun Kıbrıs Türk tarafı olmadığını da ifade eden Akıncı, Türk tarafının ilk konferansta çok önemli bir adım attığını ancak aynı adımın Kıbrıs Rum heyetinden görülmediğini belirtti.

"Önemli olan zihniyet"

Akıncı, önemli olan zihniyet olduğunu da ifade ederek şunları kaydetti:

"Olayı müzakere etmeden en başından bitirme felsefesi yanlış. Bu iyi niyetli bir felsefe değil... Kıbrıs Türk tarafının bir tek verebileceği topraktır. Biz toprakta uzlaşı sağlayacağız, onlar da gasp edilen haklarımızı verecek. 53 yıldır gasp edilen eşitlik hakkımızı istiyoruz. Onların da toprakta hakkı var, adil olacağız, dengeli bir şekilde bu sorunu halledeceğiz ki referandumda iki evet çıksın."

Tarih belirlenmedi

Akıncı, Mont Pelerin'de varılan mutabakatta Kıbrıs'ta durum değerlendirmesi yapılacağını da ifade ederek, müzakerelerden kaçma niyetlerinin olmadığını ancak şu an için bir tarih belirlenmediğini de ifade ederek sözlerine son verdi.

Akıncı, "çözümsüzlüğün sebebi olacak bir davranış içine girmeyiz, müzakereden kaçmayız. Ama sonuç getirmeyecek bir sürecin devamı doğru değil" diyerek sözlerine son verdi.

 

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kredo Muhasebe ve Danışmalık Şirketi, münhal açtı!..
Kredo Muhasebe ve Danışmalık Şirketi, münhal açtı!..
Bakanlar Kurulundan Kararname!..
Bakanlar Kurulundan Kararname!..