Reklam
  • Reklam
AKEL’den bir heyet bugün AKEL merkezinde Toplumcu Demokrasi...

AKEL’den bir heyet bugün AKEL merkezinde Toplumcu Demokrasi Partisi’nden (TDP) bir heyetle görüştü.

Her iki parti lideri AKEL Genel Sekreteri Andros Kyrpainou ile TDP lideri Cemal Özyiğit, Kıbrıs sorununa anlaşılan çerçeve zemininde bir çözüm bulunması konusunda desteğini teyit ettiler.

Reklam
31 Mayıs 2017 - 16:02
Reklam

 

Görüşmenin ardından yapılan ortak açıklamaya göre, her iki parti, “Kıbrıs Cumhuriyeti” Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis ve KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın prosedürle ilgili sorularda esneklik göstermeleri ve metodoloji ile ilgili yaşanan sorunlara bir çözüm bulunması için çalışmalarını yoğunlaşmaları ve esas müzakerelere yeniden başlamaları çağrısında bulundular.

AKEL ve TDP, ayrıca, BM’nin zorlukların aşılması ve müzakerelerin yeniden başlaması amacıyla yapılan çalışmalara taahhütlü olmaya devam etmesi talebinde bulundu.

Hem AKEL hem de TDP, Kıbrıs sorununa adil, çalışabilir ve kalıcı bir çözümün bulunması amacıyla harcanan çabalara yardımcı olma kararlığıyla hazırlığını ifade etti.

Bir soruya yanıt veren Özyiğit, ortak bir zemin olduğunu, Hristofyas – Talat ortak açıklaması, 11 Şubat 2014 ortak açıklaması, 77 ve 79 doruk anlaşmaları olduğunu ancak gerekli niyet olmadığını ve Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunmamasının önce seçimler ile ilgili her hangi bir süreç başlatmaması gerektiğini söyledi.

Kyprianou ise yaptığı açıklamada, şu an zorluklar yaşandığını ve söz konusu zorlukların tüm süreci olumsuz bir şekilde etkilediğini belirtti.

Kıbrıs Postası

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ethfinex'ten yeni içerik tokenleri!..
Ethfinex'ten yeni içerik tokenleri!..
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 24 Eylül 2018
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 24 Eylül 2018