Reklam
  • Reklam
Aile şirketlerinde devamlılığının sağlanması...
Reklam

Aile şirketlerinde devamlılığının sağlanması...

Aile şirketlerinin yol haritası ne olmalıdır?

Reklam
06 Temmuz 2018 - 10:50
Reklam

 

Dünyada yapılan araştırmalar aile şirketlerinin ancak yüzde dördünün üçüncü nesile aktarılabildiğini gösteriyor. Bunda aile şirketlerinin kurucu başkanlarının ideal ve çalışma disiplinlerini gelen nesillerin aynen devam ettirememesinin etken olduğu herkesin ortak fikridir. Ancak neden diğer etkenlerden yararlanarak aile şirketlerinin kalıcılığını sağlamayalım.Bu dış etkenlerin ilk akla geleni  şirketlere halka arz veya birleşme satın alma işlemleri ile yeni ortak ruhunun katılması değil midir?

Halka arz veya B&SA dediğimizde ilk akla gelen şirketlerin artan finansman ihtiyacının karşılanması için dışarıdan para girişidir. Ancak paranın her şeyi çözmediği ve para girişi sonrasında dahi gelişmenin beklenen düzeyde olmadığı çok sayıda örnek mevcuttur. O halde sağlıklı büyüme hangi sihirli formüllere dayanmalıdır. Bu yazımızda bu formüllerden bazılarını irdeleyelim.

-İlk olarak eskilerin deyimiyle “Doğruluk Hazinedir.”Yani bir şirketin kuruluşundan beri tüm evrelerinde ortakların birbirine sadakati ve şirket çıkarlarını sürekli şahsi çıkarlarından önde tutmaları hayat felsefesi olmuşsa o şirket kalıcı bir şirket olmaya adaydır. Şirket kurmak ve yönetmek çok büyük fedakarlıklar ister. Çevremizdeki çok kıymetli sanayicilerimizde bunun nadide örneklerini görebiliyoruz.

-İkinci nesil sanayicilerden başarılı olanlar iyi aile terbiyesi almış, aile büyüklerinin maddi ve manevi miraslarını hazmetmiş kişilerdir. Bu da aile büyüklerinin disiplini ile sağlanabilmektedir. Çocukları fabrikaya uğramayan veya yönetici adaylarını aileden seçmeyen sanayiciler iyi aile desteğinden mahrum kalmaktadır. Bu da zamanla Şirketlerde yönetici hegemonyası ve kontrol dışı işlemlere zemin hazırlayabilmektedir. Yine eskilerin deyimiyle “dükkan içinde dükkan olmaz”.

-Şirketlerin ürettikleri ürünlerin hayat eğrileri gittikçe kısalmakta ve sürekli yatırım ile yeni ar-ge ve ürün geliştirmeyi zorunlu kılmaktadır. Dünyanın küresel rekabeti ezici boyutlara ulaşmıştır. O halde yaşamak için iş süreçleri nasıl modernize edilmeli, verimlilik ve karlılık sürekli kılınmalıdır. ?

Bu soruların cevapları kurumsal yönetim süreçlerinde yatmaktadır. Bu süreçler ilk bakışta hızlı karar alma imkanlarını sınırlayan şirket içi bürokrasi gibi algılanabilir. Ancak eski alışkanlıkların yeni zamana uyarlanması her devirde güç olmuştur. Önemli olan Dünyanın nereye gittiğidir.Dünya kurumsallaşmaya gitmektedir.

Kurumsal yönetim süreçleri şeffaflık, hesap verebilirlik, sorumluluk gibi ilkelerin Şirket sahipleri yöneticiler ve çalışanlarında bir hayat tarzı haline gelmesini gerektirir. Bunun Şirket büyümesine katkısı tüm dünyada büyüme mucizesi göstermiş şirketlerde yaşanmıştır. Kurumsal Yönetim aslında Şirketler için bir diyet rejimidir.

Peki bu rejimin kurulmasında dışarıdan yeni fon girişi ile birlikte ikili bir çalışma yapılırsa bu sağlıklı büyüme sancılarını azaltmaz mı? Elbette büyüme talebi yeni fon gerektirmektedir ve fon sahipleri yeni katıldıkları şirketleri sürekli kontrol etmek isterler. İşte bu noktada biz danışmanların kurumsal yönetime katkısı tartışmasız ortaya çıkmaktadır. Çünkü yeni fon sahipleri kendileri gelmeden önce kurumsal sistemin kurulmuş olmasını ve tüm rapor bilgi taleplerinin eksiksiz karşılanmasını arzularlar.

Halka arz halinde yeni ortaklarda genellikle sessiz ortak kitlesi oluşur. Ancak kamu adına resmi kurumların düzenlemelerine uyum zorunluluğu vardır.B&SA işlemlerinde ise özel fon veya stratejik ortaklar etkin sesli ortak konumundadır.İstek ve yükümlülük listesi evlilik hazırlığındaki kişilerin birlikte bir yaşam kurmak için yaptıkları hazırlıklardan farklı değildir.Nasıl ki evliliklerin uzun sürmesi ve çocukların mutlu bir yuvadan ayrılarak yeni yuvalar kurması arzulanırsa şirketler için de mutlu evlilikler yapmak ömrü uzatacaktır.Bu da sağlıklı bir gelecek anlamına gelecektir. O halde iyi bir evlilik için evlenecek Şirketlerde de ortakların başlangıçta çok iyi düşünerek ve istişare ile karar vermeleri, yaşanmış deneyleri iyi incelemeleri, aldıkları kararları ve hedeflerini sürekli akıllarında tutmaları hayat felsefelerini doğru yolda inşa etmeleri dilek ve temennimizdir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
1 sterlin ne kadar? 22 Ağustos döviz kurunda son durum..
1 sterlin ne kadar? 22 Ağustos döviz kurunda son durum..
Altın yatırımcıları dikkat!
Altın yatırımcıları dikkat!