Reklam
  • Reklam
Aile şirketi anayasası nasıl hazırlanır?

Aile şirketi anayasası nasıl hazırlanır?

Aile şirketi anayasası kurumsallaşma, disiplin ve şirketin geleceği için hayati önem taşır...

Reklam
12 Haziran 2018 - 15:04 - Güncelleme: 12 Haziran 2018 - 15:07
Reklam

 

Kurumsallaşmanın en önemli adımı olarak aile şirketi anayasasının gerekliliğine inanıp, bu konuda karar vermiş olmak, aile üyeleri için çok önemli bir aşamadır. Bir anayasa oluşturma isteğinin arkasındaki en önemli amaç, kurumun işleyişinin, günlük davranışların gelişi güzelliğine değil, belirli kurallara emanet edilmesidir.

Aile şirketlerinin işleyişini kurallı hale getirecek anayasa çalışması, kurumun ömrünü uzatacak, işleyişi rahatlatacak, kurumun yeni kuralların uyumunu kolaylaştıracak, değişim ve dinamizmi başlatacak,ortakların kavgalarını önleyecek nitelikte bir kurallar zincirini içerdiğinden profesyonel bir ekip tarafından yapılması gereklidir. Aile üyesi ortaklar, bu konuda yeterli olsalar bile kurumun içinden olduklarından taraflı olma, objektif olamama tehlikeleri vardır. Dolayısıyla bu çalışma, konuyla ilgili uzman danışmanlarca yürütülmelidir.

Anayasayı hazırlayacak danışmanın, aile üyesi ortaklara eşit mesafede durabilen, objektif olabilen, bu konuda deneyimli, gerekli akademik arka plana sahip ve mümkün olduğunca uygulamanın içinde bir kişi olması yararlı olacaktır. Anayasayı hazırlayacak ekibin içinde konuyla ilgili uzman danışmanın dışında, bir avukatın yanı sıra, bilgi toplama ve Ar-Geden sorumlu bir veya iki kişi de olmalıdır.

Aile şirketi anayasasının gerekliliği, yönetim kurulunda kabul edildikten sonra işi yapacak ekip belirlenir. Mümkünse bu ekibe içeriden bir aile üyesi de eklenir. Ekip, öncellikle aile üyesi ortaklar olmak üzere, diğer aile üyeleri, profesyonel yöneticiler, çalışanlar ile görüşmeler yapar, gerekirse kurumu daha yakından tanımaya yönelik çeşitli bilgi toplama araçlarından (anket vb.) yararlanır. Böylece kurumu o kurum yapan, diğerlerinden farklı kılan temel değerleri, ayrıca kurumda mevcut iş akışı, görev ve yetki biçimleri ile ortaklar başta olmak üzere mevcut ilişki ve iletişim sorunları belirlenmiş olur. Belirlenen sorunları çözmeye yönelik olarak, aile üyelerinin gelecekte karşı karşıya getirmeyecek bir yazılı metin hazırlanır. Bu hazırlık sürecinde öncelikle ortaklar olmak üzere, işletmedeki kişilerin fikirleri alınır. Bazen ortakların belirli konularda uygulamaları söz konusu olabilir. Bu durumda danışman arabulucu rolü ile taraf olmadan kişileri uzlaştırmaya, birbirlerine yakınlaştırmaya çalışır.

Unutulmaması gereken nokta, her ne kadar aile şirketi anayasası o kuruma özel oluyor ise de mevcut anayasa örneklerinden yararlanılabilir ve yararlanılmalıdır. Ortaklar belirli konularda tıkanabilir, anlaşamayabilir ya da farklı düşünebilirler. Amaç, ortakları uzlaştırmaktır. Böylece son haline getirilen anayasa, ortaklar arasında müzakere edilir, yeniden tartışılır. Son düzeltmeler yapıldıktan sonra imzalanarak uygulamaya koyulur.

Aile şirketi anayasası, bir anlamda şirketin şimdi ve gelecekteki yönetim biçimini belirlediğinden hukuki kaidelere de uygun olmalıdır. Dolayısıyla hazırlanan anayasa, konuyla ilgili bir hukukçunun da denetiminden geçmelidir. Nitekim her şirketin, kuruluşu sırasında hazırlanan, şirketin yönetimine ve ortaklık yapısına ilişkin temel esasları belirleyen ana sözleşmesi vardır. Bu ana sözleşme de anayasa için önemli bir kaynaktır. Ancak hukuki bir metin olan bu sözleşme, aile şirketinin bir bütün olarak yönetilmesi ve özellikle aile ile işletme arasındaki ilişkilerin tanımlanmasında yetersiz kalabilmektedir.

Aile şirketi anayasasını kimin ya da kimlerin hazırlaması gerektiği çok önemli bir sorundur. Çünkü bu iş, ehil ellerle yapılmadığında kurum, bulunduğu noktadan geriye de gidebilir. Maalesef piyasada rastladığımız kimi örnekler, bu konuda ciddi sıkıntıların yaşandığını ortaya koymaktadır. Aile şirketi anayasasını hazırlayacak kişinin işin akademik tarafına hakim olması yanında pratik tarafına da uzak olmamalıdır. Her şeyden önce üst düzey şirket yönetimi deneyimi olmalıdır. Şirkette özellikle aile şirketinde, aile üyeleri arasında yaşanan, yaşanması olası olayları görmüş, yaşamış olması büyük önem taşır. Aile üyelerinin nasıl hissettiklerini anlayabilmesi gereklidir. Bunun için aile şirketi anayasasını hazırlayacak danışmanın ehliyeti önemlidir. Danışmanın işi başaramaması sonucu, sadece kendisini bağlayan bir başarısızlık olmaz, büyük umutlar ile işin içine giren aile şirketinin belki de son şansının da heba olması söz konusu olabilir. Hiçbir danışman, kendi yetersizliği veya başarısızlığı nedeniyle bir kurumun geriye gitmesine yahut kardeşler arasındaki etkileşim ve iletişimin geriye gitmesine sebep olmamalıdır. Dolayısıyla danışmanın akademik bilgisi yanında, aile şirketinde üst düzey yönetici, mümkünse ortak ve yönetim kurulu üyesi deneyimine sahip olması, insan ilişkilerindeki yatkınlığı, çözüm üretme becerisi, adil, objektif ve tarafsızlığı, uzlaşmacı ve arabuluculuğu çok önemlidir.

Aile şirketi anayasasını hazırlayan danışmanın doğal olarak bir ekiple çalışması, bu ekibin içinde mümkünse yönetim, yapılanma ve liderlik, mali işler ve hukuk konularında eğitimli ve deneyimli kişilerin yer alması yararlı olacaktır. Anayasanın hazırlanması aşamasında kurumun ortaklarından yararlanılması, görüşlerinin alınması, belirli hazırlıkların müzakere edilmesi, anlaşmazlık konularında arabuluculuk yapılması gereklidir. Diğer yandan şirketin daha iyi tanınması hakim olan kültürel değerlerin anlaşılması bakımından profesyonel yöneticilerin de görüşleri alınabilir. Ancak anayasanın hazırlanması sürecinde gerek ortaklardan biri veya bir kısmının gerekse profesyonellerin doğrudan işin mutfağına girmeleri doğru değildir. Bunun çeşitli zararları olabilmektedir. Profesyonellerin işin içinde aktif olarak bulunmaları, konuyu istismarlarına yol açabilir. Her hangi bir yönetim kurulu üyesinin aktif olarak işin içinde yer alması ise tarafsızlık ilkesini bozacaktır. Özellikle yönetim kurulu başkanının şirket anayasasının şekillenmesinde yoğun katkısı olması gereklidir. Ancak hazırlanmakta olan anayasanın bir-iki kişinin istek, arzu veya beklentisine değil, bir bütün olarak aile ve işletmenin beklentilerine hitap etmelidir. Aksi halde her ortak ayrı bir anayasa hazırlamanın peşinde olacaktır ki bu durum da kurumun zararına olacaktır.

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kemaler Group, münhal açtı!..
Kemaler Group, münhal açtı!..
Hangi şirket yatırım portföyüne Bitcoin ve kripto paraları ekleyecek?..
Hangi şirket yatırım portföyüne Bitcoin ve kripto paraları...