Reklam
  • Reklam
Ada Tüp Bebek Merkezi yeniden açıldı..

Ada Tüp Bebek Merkezi yeniden açıldı..

Şüpheli bebek ölümleri ve kürtaj iddialarıyla mahkemesi süren Ada Hospital için mahkemeden dikkat çeken karar.. Mahkeme, hastane bünyesinde hizmet veren Ada Tüp Bebek Merkezi üzerindeki kapatma kararını kaldırdı. İşte gerekçe..

Reklam
20 Temmuz 2016 - 16:30
Reklam

KKTC uzun süredir Ada Hospital soruşturmasını konuşuyor. Bebek ölümleriyle ilgili şüpheler ve süren mahkeme sürecinde hastane için kapatma kararı alınmıştı. Ancak Yüksek İdare Mahkemesi (YİM), Ada Hospital içerisinde hizmet veren Ada Tüp Bebek Merkezi’nin kapatılmasını yasa dışı bulurken, Sağlık Bakanlığı da YİM’in hükmü gereği merkezi kapatma kararını geri çekti. Kıbrıs Gazetesi’nden Emine Uysal imzası taşıyan haberle, bu gelişme gündeme geldi..

Dr. Verda Tunçbilek ve Dr. Mehmetali Tunçbilek’in, 8 Haziran’da, ‘kürtaj davası’ sonuçlanana kadar Ada Hospital bünyesinde hizmet veren Tüp Bebek Merkezi’nin de kapatılmasının yasadışı olduğu gerekçesiyle Yüksek İdare Mahkemesi’nde (YİM) açtığı davada, Sağlık Bakanlığı kapatma kararını hüküm gereği geri çekti.

Yüksek İdare Mahkemesi’nde Yargıç Peri Hakkı’nın huzurunda görüşülen davada, KKTC Başsavcılığı adına savcı Cemaliye Yüksel ve avukat Mustafa Şener hazır bulundu.

Sağlık Bakanlığı, Tüp Bebek Merkeziyle ilgili 9 Haziran 2016 tarihinde Özel Sağlık Hizmetleri Yasası'nda böyle bir kararı almaya yetkili olmamasından ötürü, hüküm gereği bakanlık tarafından bu karar iptal edildi.

Hastane sahipleri Verda Tunçbilek ve Mehmetali Tunçbilek’in avukatı Mustafa Şener, Ada Tüp Bebek Merkezi’yle ilgili Sağlık Bakanlığı’nın herhangi bir kapatma kararı olmadığını ileri sürerek, Yüksek İdare Mahkemesi’ne başvuru yapmıştı.

Şener, Ada Hospital binasında, iki ayrı lisans Özel Dal Hastanesi ve Ada Tüp Bebek Merkezi’nin faaliyet gösterdiğini anlatmıştı.

Reklam
Reklam
Kaynak: Emine Uysal - Kıbrıs

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x