Reklam
  • Reklam
ABD kazandı ama KKTC ve Türkiye’deki Volkswagen kullanıcıları...

ABD kazandı ama KKTC ve Türkiye'deki Volkswagen kullanıcıları sessiz!

Otomobil devlerinden Volkswagen, yaptığı yazılım hatasının bedelini ABD'de fazlasıyla ödeyecek. Çünkü ABD'li kullanıcılar ve avukatlar işin peşini bırakmadı. Fakat Türkiye ve KKTC için kullanıcıların itirazı yok!

Reklam
26 Ağustos 2016 - 11:15 - Güncelleme: 26 Ağustos 2016 - 11:21
Reklam

Alman otomobil devi Volkswagen’in ABD’deki 650 bayisine, dizel emisyon skandalı üzerine uğradıkları zararı tazmin etmek amacıyla 1.2 milyar doların üzerinde ödeme yapmayı kabul ettiği bildiriliyor.

Bu bilgi konuya yakın iki kaynaktan elde edildi. Şirket ve VW bayilerinin bir avukatı San Francisco'da görülen davada bir ön anlaşmaya varıldığını söylemişler ancak tazminat miktarından söz etmemişlerdi. Konuyla ilgili dava Mayıs ayında başlamıştı.

Kaynaklar, tazminat tutarının 1.2 milyar dolarının bayilik değerinin düşmesi karşılığında, bunun üzerindeki miktarın ise satılamayarak elde kalan araçları tazmin için ödeneceğini söylediler.

Volkswagen tüm dünyada sattığı 11 milyon dizel araçta emisyon denetimini devreden çıkaran kusurlu bir yazılım kullandığını kabul etmişti. Ayrıca 475,000 aracı geri almak ve ABD devleti ile eyaletlerin şirket aleyhine iddialarından vazgeçmesi için 15.3 milyar dolar ödemeyi de üstlenmişti.

TÜRKİYE VE KKTC HATADAN MEMNUN (!)

Aslında Volkswagen’in bu yazılım sadece ABD’de kullanılmadı. Aynı araçlar Türkiye ve KKTC’de de satıldı. Fakat iki ülkeden de konuyla ilgili en ufak bir itiraz sesi çıkmadı.

 

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kredo Muhasebe ve Danışmalık Şirketi, münhal açtı!..
Kredo Muhasebe ve Danışmalık Şirketi, münhal açtı!..
Bakanlar Kurulundan Kararname!..
Bakanlar Kurulundan Kararname!..