Reklam
  • Reklam
ABD’de yeni dönem başladı!

ABD'de yeni dönem başladı!

Tahminleri altüst ederek 8 Kasım’da ABD başkanlık seçimlerini kazanan Cumhuriyetçi Donald Trump, dün görevi yüz binlerin katıldığı törenle Demokrat Başkan Barack Obama’dan devraldı.

Reklam
21 Ocak 2017 - 09:06
Reklam

ABD’nin 8 Kasım 2016’da seçilen yeni Başkanı Donald Trump, dün görevi Başkan Barack Obama’dan devraldı. Barack Obama ve eşi Michelle Obama, tören öncesi Trump çiftini Beyaz Saray’da ağırladı. Obama çifti, yeni başkanla eşini oldukça samimi karşıladı.

İKİ İNCİL’E YEMİN ETTİ

 

BD’nin 45’inci Başkanı Trump, daha sonra Amerikan Kongre binasının bahçesinde düzenlenen törende Yüksek Mahkeme Başyargıcı John Roberts’ın huzurunda yemin ederek göreve resmen başladı. Trump biri annesinden yadigar, diğeri de ABD’nin ünlü eski başkanlarından Abraham Lincoln’ün olmak üzere iki İncil üzerine yemin etti. Trump, törende yaptığı konuşmada ilk olarak geçiş döneminde gösterdikleri anlayış için selefi Barack Obama ile eşine teşekkür ederek “Onlar muhteşemdi” ifadesini kullandı. Artık ABD’yi yeni bir vizyonun yöneteceğini söyleyen Trump, “Bugünkü tören özel bir anlama sahip. Çünkü bugün sadece yönetim bir partiden diğerine geçmiyor; aynı zamanda gücü Washington’dan halkın kendisine geri veriyoruz. Uzunca bir süredir başkentteki küçük bir grup, yönetimin tüm imkanlarından faydalanırken halkın kendisi bundan kendi payına düşeni alamadı. Washington gelişti, ancak halk bu zenginlikten nasiplenemedi. Politikacıların refah düzeyi arttı, ancak istihdam azaldı ve fabrikalar kapandı. Yerleşik düzen bu ülkenin insanlarını değil, kendini muhafaza etti. Onların zaferi sizin zaferiniz değildi. Onların başarısı sizin başarınız değildi. Tüm bunlar artık değişiyor. Bugün sizin gününüz, bu sizin kutlamanız ve ABD sizin ülkenizdir. Artık öncelik ABD olacak. Verdiğimiz her karar önce ABD’liler için” dedi.

Trump konuşmasına şöyle devam etti: 

RADİKAL İSLAMI SİLECEĞİZ

Mevcut ittifakları güçlendireceğiz, yeni ittifaklar kuracağız ve medeni dünyayı radikal İslamcı terörizmle mücadele için bir araya getireceğiz. Birlikte, radikal İslamcı terörizmi dünya üzerinden sileceğiz....Amerika birleşirse, Amerika durdurulamaz. Büyük düşünmeli, daha da büyük hayaller kurmalıyız. Artık konuşan ama yapmayan politikacıları dinlemeyeceğiz. Boş konuşma devri bitti, aksiyon zamanı geldi. Birlikte Amerika’yı daha güçlü yapacağız.

YENİ YOLLAR, KÖPRÜLER YAPACAĞIZ

16 dakika süren, 1977’den beri en kısa başkanlık yemin konuşmasında ekonomiye de geniş yer ayıran Trump, “ABD yeniden kazanmaya başlayacak, daha önce hiç kazanmadığı şekilde. İstihdamı geri getireceğiz. Sınırlarımızı geri getireceğiz. Zenginliğimizi geri getireceğiz. Hayallerimizi geri getireceğiz. Muhteşem ülkemizin her yerine yeni yollar, köprüler, havaalanları, tüneller, tren yolları inşa edeceğiz. İnsanlarımızı devlet yardımından kurtarıp çalışmasını sağlayacağız. Ülkemizi Amerikalıların emeği ve elleri ile yeniden inşa edeceğiz. İki basit kuralı uygulayacağız. Amerikan malı al, Amerikalı işçi çalıştır” dedi. Yemin töreni ve konuşmasının ardından Trump, Kongre’de onuruna verilen geleneksel yemeğe katıldı.

 

Yemin töreninin ardından Obama çifti Başkanlık helikopteri ile Andrews Hava Üssü’ne hareket etmek üzere Kongre’den ayrıldı. Obama çifti, tatil için California eyaletinin Palm Springs şehrini tercih etti.

Trump’ın Washington’da gerçekleştirilen yemin töreninden önce Amerikalı belgeselci Michael Moore’un öncülüğünde New York’taki Trump Oteli önünde Hollywood yıldızlarının katıldığı protesto eylemi yapıldı. Eyleme New York Belediye Başkanı Bill de Blasio ve Hollywood’dan Alec Baldwin, Robert De Niro, Cynthia Nixon, Cher, Sally Field ve Mark Ruffalo gibi ünlü isimler katıldı.

Robert de Niro, “Ne olursa olsun, biz Amerikalılar, biz New York’lular, vatandaşlarımızın hakları için birlik olacağız” dedi.

100 GÖZALTI

Washington’da ise polisle eylemciler karşı karşıya geldi. Polis eylemcilere biber gazı ile müdahale etti. Bazı göstericiler ambulanslarla hastaneye kaldırıldı. 100’e yakın protestocunun gözaltına alındığı ve en az iki polisin de yaralandığı bildirildi.

 

 

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 18 Eylül 2018
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 18 Eylül 2018
"Türk lirası" Garanti Bankası ile daha avantajlı!..