Reklam
  • Reklam
21. yüzyılın en uzun Kanlı Ay tutulması bu gece...
Reklam

21. yüzyılın en uzun Kanlı Ay tutulması bu gece gerçekleşiyor...

Kanlı Ay tutulması nedir, kaç saat sürecek, hangi ülkelerden izlenebilecek, nasıl gerçekleşiyor? Neden Kanlı Ay deniliyor? İşte detaylar...

Reklam
26 Temmuz 2018 - 11:59 - Güncelleme: 27 Temmuz 2018 - 14:49
Reklam

 

21. Yüzyılın En Uzun Kanlı Ay Tutulması Bu Gece Gerçekleşiyor

    Yüzyılın en uzun Ay tutulması olarak kabul edilen Kanlı Ay tutulması bu gece gerçekleşiyor. Bu muhteşem doğa olayının, son 15 yılın en parlak Ay tutulması olması bekleniyor. 

 

27 Temmuz 2018 Kanlı Ay Tutulması

     27 Temmuz Cuma günü saat 22.30’da başlayacak tutulma, Dünya’nın gölgesi Ay’ın tamamen kızıla bürünmesine neden olacak. Tam 1 saat 103 dakika boyunca kızıl renk alacağı ifade edilen Kanlı Ay en iyi Türkiye'den gözlemlenebilecek. Ayrıca bu tutulmanın 21'inci yüzyılın en uzun Kanlı Ay tutulması olacağı belirtiliyor. 

    Kanlı Ay tutulması denilen doğa olayı, aslında Ay'ın dolunay evresindeyken Ay tutulmasının yaşanmasıyla gözlemlenebiliyor. Tam bir tutulma olacağından dolayı Ay, tamamıyla Dünya'nın gölgesinde kalacak. Fakat tam bir tutulma olsa bile Ay hiçbir zaman tamamen karanlık hale bürünmüyor. Dünya'nın atmosferinden geçen Güneş ışınları Ay'ın yüzeyinde kızılımsı bir renk oluşturuyor ve Ay'ın hafif kırmızı renge büründüğü bu olay da "Kanlı Ay" olarak biliniyor.

Dünya ve Mars Birbirine En Yakın Konuma Gelecek

    Dünya ve Mars gezegenleri de birbirine en yakın konuma gelecek. Böylece Mars'ın gökyüzünde oldukça parlak görünmesi mümkün olacak.

   Saat 22.30 sularında başlayacak tutulma sırasında Dünya'nın gölgesinde kalacak Ay'ın ışığı azalarak kızılımsı bir görünüme kavuşacak.

Kanlı Ay Tutulması Ne Zaman?

    Tam ay tutulması 1 saat 43 dakika devam ederken, Ay tutulmasının toplam süresi ise 4 saati bulacak. Antarktika, Avustralya, Asya, Rusya, Afrika, Avrupa ve Güney Amerika'nın doğusundan gözlenebilecek bu tutulma saat 20.13'de başlayıp ertesi gün sabaha karşı 02.30'da sona erecek. Tutulmanın maksimumunun gerçekleştiği 22.30-01.13 saatleri arasında ay tamamen karacak.

    2018'in son tutulması, 11 Ağustos'ta parçalı güneş tutulması olacak. Bu tutulmada ay, güneşin yüzde 75'ini örtecek. Bu tutulma ülkemizden ve Türkiye’den görülemeyecek.

Kanlı Ay Tutulması Nedir?

    Ay, Dünya etrafındaki bir tam turunu yaklaşık 27 günde tamamlar ve 29.5 günde döngüsünü gerçekleştirir. Ay'ın iki döngüsü arasındaki farkları, Ay'ın, Dünya'nın ve Güneş'in Ay yörüngesi sırasında değişen göreli konumu sebebiyle ortaya çıkar. Kanlı Ay Tutulması yalnızca Ay'ın Dolunay evresinde ve Ay Tutulması sırasında yaşanır. Bu esnada Dünya'da Güneş'in yeni doğduğu ve battığı yerlerdeki Güneş ışıkları Ay'ın yüzeyine ulaşır.

Kanlı Ay Tutulması Nasıl Gerçekleşiyor?

   Dünya’nın uydusu Ay konumu ve büyüklüğü nedeniyle dünya yörüngesindeki dönüşü boyunca farklı gök olaylarına sahne oluyor. Dünya, Ay ile Güneş arasından geçiyor ve Güneş ışığının bir kısmı Ay'ın yüzeyine düşüyor sonrasında ise ortaya kırmızı bir ay görüntüsü çıkıyor. Cuma akşamı gerçekleşecek doğa olayının, son 15 yılın en parlak tutulması olması bekleniyor. 

Neden Kanlı Ay Tutulması Deniyor?

    Ay Dünya'nın gölgesine girerken ilk etapta karanlık görünüyor. Tam olarak gölgeye girdiğinde ise kırmızı ve turuncu arasında bir renge bürünüyor. Ayın bu renge bürünmesinin sebebiyse gökyüzünün mavi görünmesiyle aynı. Atmosfere giren güneş ışınları renklerine ayılarak farklı oranda yansımaya maruz kalıyor. En kırılgan renk mavi gündüzleri gökyüzüne rengini verirken, en az kırılgan renk kırmızıysa atmosferi geçip aya tutulma sırasında bu rengi veriyor. Amerikan Uzay Ajansı (NASA) bilim adamlarına göre tutulma sırasında Ay üzerinden Dünya'yı gözlemleyen bir kişi, bu nedenle dünyayı kaplayan turuncu-kırmızı arası bir renk görüyor.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x