Reklam
  • Reklam
2016 yılında çözüm sağlanacak mı?

2016 yılında çözüm sağlanacak mı?

Kıbrıs müzakereleri çerçevesinde New York'a giden Cumhurbaşkanı Akıncı yapılan toplantının detaylarını anlattı..

Reklam
26 Eylül 2016 - 10:15 - Güncelleme: 26 Eylül 2016 - 12:26
Reklam

 

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs’ta bu yıl içinde bir çözüme varılması hedefinin, BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon’un, dün kendisi ve Rum lider Nikos Anastasiadis’le üçlü görüşmesinden sonra yaptığı açıklamayla da teyit edildiğini söyledi.

Akıncı, Ekim ayında yoğunlaştırılmış müzakerelerin, 4 başlıktaki sorunların minimuma indirilmesi hedefiyle başlatılmasını istediklerini; bu anlayışın dünkü toplantıda da hakim olduğunu belirtti.

“Bu çalışmalarla Kıbrıs’ta özlenen ve her iki tarafı da tatmin edecek bir barışın koşullarını bu çalışmalarla sağlayabilme” umudunu ifade eden Akıncı, ardından geçilecek beşli toplantıda güvenlik ve garantiler ile toprak başlıklarında bir sonuca varılmasını istediklerini kaydetti.

Akıncı, BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon ve Kıbrıslı Rum lider Nikos Anastasiadis’le BM Genel Merkezi’nde yaptığı üçlü görüşmenin ardından KKTC New York Temsilciliği’nde basına açıklama yaptı.

Cumhurbaşkanı Akıncı, görüşmenin tatmin edici olduğunu; Rumların takvimle ilgili bilinen karşı çıkışları olmasaydı daha da tatmin edici olabileceğini belirterek, daha fazla katkı istedikleri BM Genel Sekreteri Ban’ın görev süresinin yıl sonu bitecek olmasından dolayı, ortada zaten bir takvim bulunduğuna işaret etti.

Akıncı, varılacak anlaşmayla ilgili bazı teknidün

“KARAMSARLIĞA KAPILMAK İÇİN NEDEN YOK”

New York’a gelirken mucize beklenmemesi gerektiğini söylediğini de kaydeden Akıncı, “Daha görüşmeler devam ederken New York’tan bir anlaşma haberi elbette çıkamazdı. Bence karamsarlığa kapılmak için bir neden yok. Olumsuz mesajlar vermek için de bir neden yok. Bugün burada çok kapsamlı görüşmeler yapıldı. Yol haritası üzerinde kamuoyuna yansıtılmasa da bir anlayış var. Bu anlayış kendini 3 ayda kanıtlamazsa, 2017’den önce çerçeveyi berrak ortaya çıkaramzsak o zaman karamsar olmak için nedenler olacak” diye konuştu.

 

http://www.ekonomikibris.com

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kredo Muhasebe ve Danışmalık Şirketi, münhal açtı!..
Kredo Muhasebe ve Danışmalık Şirketi, münhal açtı!..
Bakanlar Kurulundan Kararname!..
Bakanlar Kurulundan Kararname!..