Reklam
  • Reklam
18 Temmuz Salı günlük ekonomik analiz..

18 Temmuz Salı günlük ekonomik analiz..

Kıbrıs ekonomisi için para piyasalarındaki sert hareketler büyük etki gösteriyor. Peki yeni haftada hangi başlıklara dikkat etmek lazım? İktisatbank Hazine Grup Müdürü Emre Değirmencioğlu günlük ekonomi analizinde madde madde sıraladı.

Reklam
18 Temmuz 2017 - 10:05
Reklam

FED Başkan Yellen’in güvercin duruşu, zayıf makro ekonomik veriler ve ABD’de sağlık reformununa yönelik çatlak sesler, Dolar’ın elini zayıflatıyor

 

Dolar’ın değerini gösteren “dolar endeksi” Eylül 2016’dan bu yana en düşük seviyeye gerilerken, ABD tahvil faizlerinin de % 2,30 seviyesinin altına sarktığını görüyoruz

 

Doların zayıflaması ile Asya piyasalarında EUR/USD paritesi teknik olarak önemli bir seviyeyi yukarı yönlü kırmış

 

EUR/USD cephesinde 1,15 seviyesinin etrafında “serseri hareketler” görülebilir. Lakin, zayıf dolar argümanı nedeniyle yukarı yön daha olası görülüyor (bakınız grafik)

 

Bu bağlamda Perşembe günü sonuçlanacak Avrupa Merkez Bankası faiz toplantısı en önemli gündem maddesi olarak takip edilecektir

 

USD/TL kurunda 200 günlük basit ortalamaların geçtiği 3,5388 seviyesi daha fazla dayanamadı. Olumlu yurtdışı havaya paralel aşağıda 3,4750 – 3,48 araşığı hedef sahasına girdi

 

Sterlin açısından önemli bir gün. TSİ11:30’da açıklanacak enflasyon verisinin beklentiyi aşması durumunda, GBP/USD paritesinde 1,3440 - 1,35 seviyesinin kapısının aralanacağını düşünüyoruz (bakınız grafik)

 

Ø  Piyasa Özeti ve Yorumu

 

Ana temada herhangi bir değişiklik bulunmuyor. FED Başkanı Yellen’in Kongre’ye yaptığı ve güvercin olarak görünen sunumunu takiben açıklanan enflasyonunda da istenileni karşılayamaması, bu bağlamda FED’in faiz artırımları veya bilanço daraltması konusunda korkutucu bir patikada ilerleyemeyeceği beklentisi ile küresel mali piyasalar olumlu görünümünü korumaya devam ediyor. Özellikle, piyasalara reel ekonominin soluklanması adına veriler korkunç boyutta likiditenin dönüp dolaşıp sermaye piyasalarında sıkışması, zayıf makro ekonomik verilerin ve gerekse sağlık reformu konusunda Trump’ın da elinin zayıflamasının getirdiği ilave baskılara paralel dolar dün gece önemli miktarda değer kaybetti. Kendisinden sonra gelen 6 para birimine göre değerini gösteren endeks kur (dolar endeksi) dün akşam 95 seviyesinin de altına gerileyerek Eylül 2016 seviyelerine dönmesi, haliyle dolar karşısında pek çok enstrümanın da değer kazanmasına neden oldu. Zayıflayan dolara paralel ABD 10 yıllık devlet tahvil getirilerinin % 2,40 seviyesinden % 2,30 seviyesinin de altına gerilemesi, öte yandan faiz farkının Avrupa leyine kapanmasının da yardımı ile EUR/USD paritesi kritik bir seviye olarak görülen 1,15’in üzerine yükselerek geceyi Mayıs 2016’dan bu yana en yüksek seviyede tamamladı. Elbette yurt dışı piyasalarda egemen olan zayıf dolar teması, gevşek para politikasından zor çıkacağına inanılan FED ile birleşince, yüksek getirili para birimlerine olan talep de bir kademe daha arttı. Dün Borsa Istanbul 106bin seviyesinin üzerine yükselerek yeni bir rekor tazelerken, USD/TL kuru da 200 günlük ortalamaların geçtiği 3,5388 seviyesinin aşağı yönlü kırarak 3,52’nin dibine kadar geri çekildi. Teknik olarak 200 günlük ortalamaların altında kalınması koşulu ile 3,4750 – 3,48 seviyeleri (yakın geçmişin dibi) tekrar test edilebilir.

 

Her ne kadar ilk paragrafı okuyan bir kişi vay canına iyimserliğe bak diyebilecek olsa da, dün Türkiye cephesinde açıklanan ancak olumlu havanın gölgesinde kalan bazı verilere atıfta bulunmak istiyoruz. Dün açıklanan verilere göre, geçen senin benzer döneminde 1,2 milyar TL artı veren Hazine bütçe dengesi, bu yıl 25,2 milyar TL açık vererek bütçede ciddi bir bozulma yaşandığına işaret ediyor. Bütçede yaşanan bu açığa paralel Hazine’nin de borçlanma ihtiyacının arttığını not etmek gerekiyor. Öte yandan, TÜİK verilerine göre işsizlik oranı Nisan ayında % 10,5 seviyesine geriledi. İstihdamdaki iyileşmeyi istihdam seferberliğine bağlamak ve yaz dönemi mevsim etkisi ile ilişkilendirmek doğru görünüyor. İstihdam piyasasındaki iyileşmenin kalıcılığı konusunda ise henüz elle tutulur bir gelişme göremiyoruz. Son olarak TCMB’nin her ay düzenlediği anketin sonuçları da yakından takip edildi. 12 ay sonrasına ilişkin enflasyon beklentisi % 8,3’den % 8,4’e; 24 ay sonrasına ilişkin TÜFE enflasyon beklentisi ise sınırlı bir şekilde % 7,9’dan % 7,93’e yükselmiş. Sene sonu USD/TL kuruna yönelik tahminin ise sınırlı bir şekilde geri çekilerek 3,7553’ten 3,7492’ye gerilerken, benzer bir şelilde büyüme beklentisi ise %3,4’ten % 4,1’e toparlamış. Görüleceği üzere, kur ve büyüme cephesine ilişkin tahminler iyimser tarafta kümelenirken, TCMB’nin uyguladığı sıkı para politikasına rağmen henüz enflasyon cephesinde beklentiler kırılamamış / iyileşmemiş.

 

Bugüne dönersek, gündemin ilk sırasında İngiltere’de 11:30’da açıklanacak enflasyon verisi ve beraberinde BoE Başkanı Carney’in konuşması bulunuyor. Almanya’da ise sabah saatlerinde açıklanacak ZEW güven endeksi EUR/USD açısından yakından takip edilebilir.

 

Ø  USD/TL kurunda 200 günlük ortalamalar aşağı yönlü geçildi. Düşen takozun alt tarafına doğru bir geri çekilme bekliyoruz 3,4750 – 3,48 aralığına

 

Risk iştahının canlı olmasının da yardımı ile yüksek getirili para birimlerine olan talep hız kesmeden devam ediyor. Doların ilave bir zayıflığa sahne olduğu dün gece ABD/Asya seaansında USD/TL kuru 200 günlük basit ortalamaların geçtiği 3,5389 seviyesinin altında geceyi kapatarak  takozun dibi olan 3,4750 – 3,48 aralığını hedef sahasına aldığını düşünüyoruz.


Ø  EUR/USD paritesi 1,15 seviyesinin üzerine yükseldi... Sırade ne var?

 

Son dönemlerde, Avrupa cephesinde kıpırdayan enflasyon ve bu bağlamda Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) da ultra gevşek para politikasından kademeli olarak çıkma yönünde sergilediği istek, EUR/USD paritesinin devamlı bir şekilde 1,15 seviyesinin kıyısına kadar yükselmesine neden olmuş, ancak söz konusu önemli teknik seviyeyi bir türlü aşılamamıştı. ABD’de sağlık reformunun bir kez daha muhalefet oylarına takılması, son dönemlerde ABD’de açıklanan zayıf makro ekonomik veriler ile birleşince, ABD Doları son 10 ayın en zayıf seviyesine gerilerken, EUR/USD paritesi de 1,15 kırılımını gece geç saatlerde gerçekleştirdi. Paritenin teknik olarak 1,15 seviyesinin etrafında serseri hareketler yapması olası duruyor. Bu bağlamda, pembe trend çizgisine bakıldığında, 1,17 ve 1,16 seviyelerine olan daha önceki yükselişlerin haftalık grafikte hızlı şekilde geri alındığını görüyoruz (mum grafik ‘pin bar’ oluşturmuş). ABD Doları'nın küresel bazda değer kaybetmeye devam etmesi durumunda, EUR’da değer kazanım eğiliminin devam etmesi olası duruyor. Bu bağlamda Perşembe günü sonuçlanacak ECB olağan toplantısı önemle takip edilecektir.


Ø  İngiltere’de bugün açıklanacak enflasyon verileri Sterlin üzerinde belirleyici olacaktır

 

Sterlin dolar karşısında Eylül 2016’dan beri ilk kez gerek doların zayıflığı, gerekse Sterlin’in toparlanmasını da yardım ile 1,31’li seviyeleri aşarak yatırımcıların dikkatini çekti. Pariteye teknik olarak baktığımızda, son dönemlerde ters omuz baş omuz (T O B O) formasyonunun da etkili olduğunun söyleyebiliriz. Teknik grafiğin boyun çizgisi (pembe kesik çizgi) üzerinde hedefi 1,3440 – 1,35 seviyeleri olacağını düşünüyoruz. Bugün İngiltere’de açıklanacak enflasyon verisinin yön tayini konusunda önemli ip uçları vereceğini düşünüyoruz.


İktisatbank Hazine Grup Müdürü Emre Değirmencioğlu 

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 18 Eylül 2018
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 18 Eylül 2018
"Türk lirası" Garanti Bankası ile daha avantajlı!..