Reklam
  • Reklam
14 Temmuz Cuma Günlük ekonomi analizi!

14 Temmuz Cuma Günlük ekonomi analizi!

Kıbrıs ekonomisi için para piyasalarındaki sert hareketler büyük etki gösteriyor. Peki yeni haftada hangi başlıklara dikkat etmek lazım? İktisatbank Hazine Grup Müdürü Emre Değirmencioğlu günlük ekonomi analizinde madde madde sıraladı.

Reklam
14 Temmuz 2017 - 10:04 - Güncelleme: 14 Temmuz 2017 - 15:52
Reklam

FED Başkanı Yellen’in Kongre’de iki gündür devam eden sunumundan çıkan sonuç: MSCI Gelişmekte olan ülke borsa endeksi tarihi rekor seviyelere yükseldi (bakınız grafik)

 

ABD cephesinde henüz hissedilmeyen enflasyon nedeniyle para politikası duruşunun bir türlü sertleşememesi, küresel piyasalarda iyimserliği her gün bir tık daha yukarı taşıyor

 

Dün bu bağlamda USD/TL kuru 3,56 seviyelerinin diplerine kadar gerilerken, BIST100 endeksi günü 104,210 seviyesinde yeni rekorla tamamladı

 

TCMB verilerine göre geride bıraktığımız hafta yurtiçi yerleşikler döviz kurundaki yükselişe 3 milyar dolar satarak cevap vermiş (bakınız grafik)

 

USD/TL kurunda teknik seviyelerin arasında sıkışma devam ediyor. Yukarda en önemli seviyeler sırası ile 3,6010 ve 3,6450 ; aşağıda ise 3,5510 ve 3,5367 seviyeleri takip edilebilir (bakınız grafik)

 

TSİ15:30’da ABD açıklanacak enflasyon verisi ve perakende satışlar verisi günün en önemli makroekonomik verisi olarak ön plana çıkıyor

 

Ø  Piyasa Özeti ve Yorumu

 

Küresel piyasalar son iki günü FED Başkanı Yellen’in sunumundan gelecek yeni haberleri takip ederek geçirdi. FED’in faiz artırdığı toplantısı ardından mikrofon karşısına geçen ve düşük enflasyonu geçici sebeplere bağlayan, enflasyon görünümünün % 2 hedef ile uyumlu seyrettiğini ve bu bağlamda geçici verilere çok da prim verilmemesi gerektiği yönünde şahin duruşunu koruyan Yellen, Kongre’de tabir caize ağız değiştirerek daha güvercin bir görünüme geçti. Bu değişim küresel mali piyasalarda devam eden parti havasını bir tık daha yuları taşıdığını veya basit bir anlatımla risk iştahını daha da kamçılamaya yetti. Aşağıdaki grafikten de görülebileceği üzere, MSCI gelişmekte olan ülke borsa endeksi tüm zamanların rekoruna yükselirken, hisse senedi piyasalarının geneli olumlu etkilendi. Bu minvalde, tahvil faizlerinde de düşüş eğilimli seyrin devam ettiğini not etmek gerekiyor. FED’den daha sağlam bir duruş görebilmemiz için enflasyon cephesinden kıpırdanma yaşandığına yönelik yeni kanıtlara ihtiyacımız var. Bu bağlamda bugün günün ikinci yarısında ABD’de açıklanacak TÜFE enflasyonu ve perakende satışlar verisi önemle takip edilecektir.

 

Yellen’in güvercin duruşu haliyle içeriye de olumlu yansıdı. USD/TL kuru sertleştiği zannedilen küresel merkez bankalarının duruşuna paralel geride bıraktığımız hafta kaydettiği satıcışlı havadan hızlıca kurtularak, hızla ilerlediği 3,6450 seviyesine nazaran iyimser havanın da yardımı ile dün en düşük 3,56 seviyesinden işlem görürken, küresel borsalara paralel BIST 100 endeksi de günü yeni bir rekor seviyeden tamamladı. Yurtdışı kaynaklı olumlu havanın devam edeceği beklentisinden hareketle, kurda gevşeme, borsada yükseliş eğilimli seyrin bir müddet daha korunabileceğini düşünüyoruz. Sabah Asya piyasaları güne ılımlı bir hava ile başlıyor.

 

Güzel bir haftasonu geçirmeniz dileğiyle...

 

Ø  MSCI Gelişmekte olan ülke borsa endeksi tarihi rekor seviyelere yükseldi

 

FED Başkanı Yellen’in iki günlük Kongre sunumdan piyasalar ne anlamış? MSCI gelişmekte olan ülke borsa endeksi tarihi zirveye yükselirken, Dolar endeksi ve ABD tahvil faizleri yönünü aşağıya çevirmiş! Bakalım bu risk iştahı daha ne kadar gidecek...


Ø  USD/TL kurunda teknik seviyelerin ön plana çıkacağı bir hafta bizleri bekliyor

 

100 günlük ortalamaların geçtiği 3,6010 seviyesinin aşılması durumunda 3,6450 seviyesi takip edilebilir. Aşağıda ise 55 gün ve 200 günlük basit ortalamalar geçtiği 3,5510 ve 3,5367 seviyeleri önem arz ediyor.


Ø  TCMB verilerine göre yurtiçi yerleşikler geçen hafta 3 milyar dolar sattı

 

TCMB haftalık banka ve para raporunu yayımladı. Raporda geçen haftalarda açıklanan raporlara nazaran çok önemli bir değişim göze çarpıyor. 30 Haziran – 7  Temmuz haftasında yurtiçi yerleşiklerin döviz mevduatlarında 3 milyar dolar azalma görülüyor. Hatırlanacağı üzere, USD/TL kurunun 3,50’li seviyelere gerilemesi ardından hızlı bir şekilde 3,6450 seviyesine gitmesine yerleşikler döviz satarak cevap vermiş. Yılbaşına nazaran yerleşiklerin döviz mevduatının halen daha 15,6 milyar artış yönünde olduğunun altını çizelim. Kurun ilave yükselişine karşı kalkan görevi üstlenebilir.


Ø  TCMB verilerine göre cari açık Ekim 2015’den bu yana en yüksek seviyeye yükseldi

 

TCMB verilerine göre cari işlemler açığı, Mayıs ayında tahminlerin üzerinde 5,2 milyar dolar açık verdi. Bu rakamlarla yıllık açık da - 35,3 milyar dolara yükseldi. Veri beklentilerin üzerinde olsa da, piyasa yansıması olmadı.


İktisatbank Hazine Grup Müdürü Emre Değirmencioğlu 

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 18 Eylül 2018
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 18 Eylül 2018
"Türk lirası" Garanti Bankası ile daha avantajlı!..