Reklam
  • Reklam
10 soruda kripto parayla ilgili merak edilenler...
Reklam

10 soruda kripto parayla ilgili merak edilenler...

Son zamanların ekonomi trendi olan kripto paralar hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir? İşte kripto paralar hakkında 10 soru 10 cevap...

Reklam
28 Temmuz 2018 - 12:33
Reklam

 

10 Soruda Kripto Parayla İlgili Merak Edilenler

1. Kripto para ne demek?

Crypto (ing.) ve currency (para birimi) sözcüklerinin bir araya gelmesiyle oluşturulan bu terim, şifrelenmiş para demek. Bu paraların üretildiği ya da denetlendiği merkezi bir kurum yok ve paralar internet üzerinden üretiliyor. Dijital ortamda şifrelenen ve kodlanan paralar, blockchain yöntemiyle kayıt altında bulunuyor.

2. Ne kadar ve nasıl üretiliyor?

Kripto paraların üretim miktarını belirleyen mekanizma tüketici. Arz ve talep dengesine göre üretilen bu paralar dijital ortamdan alınıp satılıyor. İlk olarak 2008 senesinde üretime başlanan bu paralar, yazılımların şifrelenen algoritmaları üzerinden üretiliyor. Üretilen paralar elektronik cüzdanlarda depolanıyor.

3. İşlemler nasıl kaydediliyor?

Bu para birimini yöneten yazılımların başında blockchain geliyor. Blok zincir anlamına gelen bu yazılım, kripto paraların üretilmesi, satılması ve işletilmesi gibi pek çok temel işlemlerini yerine getiriyor. Anonim olarak alınan ve satılan paraların, network güvenliği de yine bu bloklama sistemi tarafından sağlanıyor.

4. Kimler kripto para üretebilir?

Teorik olarak herkesin bilgisayar üzerinden herkesin kripto para üretebileceği söylenebilir ancak "mining" adı verilen "madencilik" tekniğini çok hızlı uygulamak gerekiyor. Bu paraların üretim mekanizması yoğun olarak Çinli şirketlerin elinde. Bu şirketlerin elindeki yazılımlar, bireysel olarak yapılamayacak şekilde fazla ve hızlı mining yapıyor. Kişisel üretim yerine hazır olanı almak daha çok tercih ediliyor.

5. Kripto paralar nerede saklanır?

Blockchain ağında saklanan paralar, kişisel dijital cüzdanlar üzerinden kontrol edilebiliyor. Cüzdan bilgileri public key adı verilen ağa yazılıyor. Exodus gibi yazılımlarla cüzdanlarınızı yönetebiliyorsunuz. Güvenilir bir şekilde paralarınızı saklamak istiyorsanız özel anahtar bilgilerinizi saklamanız, kimseyle paylaşmamanız ve paranızı güvenilir kaynaklardan temin etmeniz gerekiyor.

6. Fiziksel karşılığı var mı?

Kripto paraların bir madeni ya da banknot gibi somut kullanımı mümkün değil. Ancak bu paranın euro veya dolar gibi para birimi karşılığı var ve kripto paranızı istediğiniz zaman bozdurabiliyorsunuz.

7. Kaç adet kripto para birimi var?

Neredeyse her gün yeni kripto para birimleri çıkıyor. Bitcoin, ethereum, ripple, litecoin gibi markaların yanı sıra 1500'den fazla kripto para birimi bulunuyor.

8. Ne kadar güvenilir?

Kripto para birimi sağlam bir güvenlik duvarına sahip olsa da anonim özelliği ve insan faktörü nedeniyle bazı hatalar meydana gelebiliyor.

9. Yasal mı yasa dışı mı?

Kripto paralar bazı ülkeler tarafından yasaklansa da ABD, Çin, Japonya gibi ülkelerde kullanımı serbest. Fakat kara para aklama ve yasa dışı transfer gibi durumlar nedeniyle yasa dışı olarak da kullanılabiliyor.

10. Kripto para alım değeri ne kadar?

Kripto paraların değeri farklı unsurlara bağlı olarak hızlı değişimlere uğrayabiliyor. Şu an da bitcoin/TL değeri 32 bin TL civarındadır.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x